top of page

Stereotypy o młodzieży kontra rzeczywistość



Już nie tylko alkohol czy narkotyki są poważnym problemem, jaki dotyka młode osoby. W XXI wieku do listy uzależnień, które mogą wyrządzić krzywdę nie tylko osobie uzależnionej, ale również osobom trzecim, doszła cyberprzemoc. Jest to groźne zjawisko, które dotyka coraz młodsze osoby. Za pomocą komputera i portali społecznościowych mogą one oczerniać swoich kolegów czy nauczycieli, co może doprowadzić nawet do tragedii.


Jak radzić sobie z cyberprzemocą? O tym podczas konferencji ph. „Młodzież, zagrożenie XXI”, zorganizowanej przez Fundację „Alternatywa” oraz Starostwo Powiatowe w Radomsku, rozmawiali psychologowie, przedstawiciele służb mundurowych, nauczyciele oraz pracownicy ośrodków socjoterapeutycznych.
W konferencji udział wzięli m.in. dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, pedagodzy, przedstawiciele straży miejskiej, policji oraz miejskich i powiatowych instytucji pomocowych. Przybyłych na konferencję gości przywitali: starosta powiatu radomszczańskiego Robert Zakrzewski oraz Marek Kotlicki, prezes Fundacji „Alternatywa”.
Celem konferencji było zwrócenie uwagi na zagrożenia, które coraz częściej pojawiają się w środowisku młodzieży.
- Rozmawiamy o uzależnieniu od środków psychoaktywnych, włączając w to legalny alkohol, jak również o zagrożeniach elektronicznych. Trzeba umieć odróżnić pewnego rodzaju czynności nałogowe od faktycznego uzależnienia. Najważniejsze w profilaktyce uzależnień jest jak najszybsze zdiagnozowanie nałogu u młodego człowieka - zaznacza Marek Kotlicki.
Jako pierwszy prezentację przedstawił dr hab. Jacek Pyżalski, który zdefiniował zjawisko agresji elektronicznej oraz przybliżył problemy z nią związane. Zwrócił szczególną uwagę na przepaść pomiędzy tym, co sądzą nauczyciele i pedagodzy o kompetencji młodzieży w sprawach internetu, a rzeczywistością przedstawioną w badaniach naukowych na reprezentatywnej grupie 15-latków. Wielu nauczycieli sądzi bowiem, że życie przeciętnego nastolatka kręci się jedynie wokół komputera. Jacek Pyżalski udowodnił, że internet jest jedynie nowoczesnym narzędziem zaspokajania potrzeb społecznych.
- Uważam, że powinniśmy nowe media oswoić, zamiast się ich bać - stwierdza J. Pyżalski.
Podkreślił jednak, że młodzież w dzisiejszych czasach częściej jest narażona na różnego rodzaju formy agresji elektronicznej, w tym hazard, pornografię, hakerstwo. Zwrócił uwagę również na zjawisko cyberbullyingu. Rolą rodziców i nauczycieli w zapobieganiu tego typu zjawiskom jest obserwacja i reagowanie na niepokojące zachowania ich pociech.
Następny wykład wygłosiła dr Anna Mroczek z Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, która zwróciła uwagę na problem nadużywania alkoholu. Przeprowadziła ona badania wśród gimnazjalistów klas drugich i trzecich, które wskazały, że upijanie się jest większym problemem niż branie narkotyków.
- Jest to poważny problem, bez względu na fakt, czy będą robić to studenci, młodzież pełnoletnia czy młodzież niepełnoletnia, co świadczy o łatwości dostępu do alkoholu młodzieży, która nie ukończyła 18 lat. Istotne jest, że alkohol wyzwala wśród młodzieży zachowania ryzykowne. Młodzież staje się sprawcą albo ofiarą przemocy, gwałtu - wyjaśnia dr Mroczek. - Obecnie mamy do czynienia z zupełnie nowymi zjawiskami. Trzy lata temu stanęliśmy przed problemem dopalaczy, który był nam do tej pory nieznany. Teraz mówimy o uzależnieniach od internetu. Musimy otworzyć się na nowe problemy - dodaje.
Jako ostatni wystąpił Krzysztof Wilski, dyrektor Szkolnego Ośrodka Socjoterapii, który odpowiedział na pytania, co pomaga, a co przeszkadza w pracy z młodzieżą.
Wykłady z pewnością przybliżyły uczestnikom konferencji istotę problemów, z którymi na co dzień borykają się młodzi ludzie, i udzieliły wskazówek do ich skutecznego rozwiązania.
- Najbardziej przypadł mi do gustu wykład pana Pyżalskiego. Pan Jacek pokazał, że nie trzeba bać się nowych mediów, a wykorzystywać je do budowania relacji z młodzieżą. Mam nadzieję, że wysłuchane prelekcje zmienią nasze podejście do samego zjawiska agresji elektronicznej i bardziej nas z nim oswoją. Dzięki temu będzie nam łatwiej pracować z młodzieżą, która jest ofiarą przemocy, a także tą, która stosuje przemoc w internecie. Mam nadzieję, że zdobyte informacje dobrze wykorzystam - podkreśla Justyna Wojnecka, pedagog z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Kodrębie. 

                                                                          Paulina Zbroińska
                                                                             Ewa Jędrszczyk

bottom of page